Ostatnio opublikowałam serię artykułów, które wiernie opisują założenia najnowszego projektu ustawy o sygnalistach: 1) z artykułu dostępnego tutaj dowiesz się jaki cel ma tzw. ustawa o sygnalistach, jakich podmiotów publicznych i prywatnych dotyczy oraz do kiedy podmiot te będą musiały wdrożyć obowiązki nałożone omawianą ustawą; 2) w tym artykule opisałam co reguluje ustawa o sygnalistach (możliwość zgłoszenia naruszenia określonego prawa…
Z artykułu dostępnego tutaj dowiesz się jaki cel ma tzw. ustawa o sygnalistach, jakich podmiotów publicznych i prywatnych dotyczy oraz do kiedy podmiot te będą musiały wdrożyć obowiązki nałożone omawianą ustawą. Ten artykuł odpisuje natomiast: co reguluje ustawa o sygnalistach (możliwość zgłoszenia naruszenia określonego prawa gdy zgłaszający ma uzasadnione podstawy twierdzić, że informacja jest prawdziwa); jakie osoby fizyczne podlegają ochronie…
Z artykułu dostępnego tutaj dowiesz się jaki cel ma tzw. ustawa o sygnalistach, jakich podmiotów publicznych i prywatnych dotyczy oraz do kiedy podmioty te będą musiały wdrożyć obowiązki nałożone omawianą ustawą. Czas opisać co reguluje, kogo konkretnie i z jakich powodów ma chronić ustawa o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Poniżej omawiany jest projekt ustawy, który na stronach Rządowego Centrum…
Cel wdrożenia dyrektywy o tzw. sygnalistach Ustawa o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, czyli tak zwana ustawa o sygnalistach ma zapewnić ochronę osób, które działając w dobrej wierze i w interesie publicznym zgłaszają lub ujawniają informacje o naruszeniach prawa. W europejskim porządku prawnym status sygnalistów reguluje dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w…
W mediach przetoczyła się fala interpretacji i komentarzy związanych z możliwością dokonywania przez pracodawców wyrywkowej kontroli stanu trzeźwości swoich pracowników. Z jednych interpretacji wynikało, że rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy…
Ile pracodawcę może kosztować mobbing? Jakie są kwoty odszkodowań i zadośćuczynień zasądzane w Polsce dla ofiar mobbingu? Czyli o tym dlaczego warto przeciwdziałać mobbingowi. W Internecie można znaleźć setki artykułów dotyczących mobbingu. Opisują one przesłanki mobbingu, przykłady bezprawnych zachowań, których wystąpienie może sygnalizować mobbing, cytują orzeczenia, wskazują podstawy prawne. Można jednak odnieść wrażenie, że artykuły traktujące o mobbingu pomijają praktyczne…
Przeciwdziałanie mobbingowi – na czym ma polegać? Jakie są obowiązki pracodawców w zakresie przeciwdziałania mobbingowi? Jedno lakonicznie zdanie w art. 94[3] § 1 Kodeksu pracy o następującym brzmieniu „pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi” od lat przez swoją ubogą treść powoduje niezrozumienie pracodawców, co tak naprawdę mają w tym zakresie robić. Wyobraźmy sobie wielopoziomową strukturę organizacyjną w danym zakładzie pracy.…
Warto pogrupować zasady rządzące się w zakresie rozwiązania umowy o pracę w trakcie ciąży. Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę w trakcie ciąży nie jest dopuszczalne, ale jest skuteczne Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę ciężarnej pracownicy jest wadliwe, ale skuteczne. Tak, dobrze czytasz – skuteczne. Dopóki sąd pracy nie stwierdzi bezskuteczności tej czynności pracodawcy dopóty stosunek pracy nie będzie…